sunearth.jpg

اکتشاف ژئوفیزیک آب زیرزمینی (آبیابی)

 اکتشاف آبهای زیرزمینی به روش ذیل توسط خدمات مهندسی ژئوفیزیک انجام می پذیرد:

روش ژئوالکتریک(روش مقاومت ویژه)

 

  سه مرحله عملیات اکتشاف آب زیرزمینی به روش ژئوفیزیک - ژئوالکتریک:

1- ارائه مختصات جغرافیایی -طول و عرض جغرافیایی ، utm - زمین موردنظر توسط متقاضی و ارائه سایر اطلاعات در صورت وجود

(مختصات جغرافیایی از طریق نقشه زمین، مجوز چاه، گوگل ارث، برنامه های گوشی تلفن همراه نقشه یا maps و ... قابل تهیه است).

2- مشاوره زمین شناسی: بررسی منطقه از نظر احتمال وجود آب در منطقه با استفاده اطلاعات قبلی منطقه از جمله نقشه های زمین شناسی تهیه شده توسط سازمان زمین شناسی کشور، تصاویر ماهواره ایی، مطالعات هیدروژئولوژی - آبشناسی منطقه و ... توسط کارشناس ژئوفیزیک

3- اجرای ژئوفیزیک: (در صورت نیاز به بررسی ژئوفیزیکی) طراحی و اجرا عملیات میدانی ژئوفیزیک - ژئوالکتریک در منطقه و پردازش و تفسیر داده های ژئوفیزیکی و ارائه گزارش

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اکتشاف آب زیرزمینی و تعیین محل حفر چاه (به روش ژئوفیزیک -ژئوالکتریک) و هزینه های مشاوره  زمین شناسی و اجرای ژئوفیزیک آبهای زیرزمینی با شماره 09124865480 تماس حاصل فرمائید.

 

روش ژئوالکتریک (روش مقاومت ویژه): روشی علمی و تایید شده در جهان برای شناخت آب زیرزمینی (آبیابی)

با توجه به نیاز روز افزون به آب از یک طرف و پایین رفتن سطح آب زیرزمینی دشتها از طرف دیگر ،نیاز به دستیابی به سفره های مطلوب و رگه های آب زیرزمینی بیش از پیش احساس می شود.

با یک جستجوی ساده در منابع علمی و اینترنت به راحتی می توان دریافت که یکی از روشهای علمی و تایید شده در جهان برای شناخت آب زیرزمینی ،استفاده از روش ژئوالکتریک (روش مقاومت ویژه) است که به طور گسترده در جهان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در این رابطه متاسفانه بسیاری با استفاده از عدم آگاهی کشاورزان و دیگر متقاضیان آب اقدام به سو استفاده از این نیاز می نمایند و بدون داشتن شناخت از سفره های آب زیرزمینی و با ارائه مطالبی کذب و بهره گیری از ابزارهای غیر مرتبط که هیچگونه اطلاعاتی از زیر زمین فراهم نمی کنند سبب تحمیل هزینه های زیاد به متقاضیان می شوند.استفاده از جی پی اس ،دستگاه زنده یاب ،کمپاس یا قطب نمای زمین شناسی و ... از جمله ابزارهایی است که افراد سود جو به عنوان ابزارهای شناخت آب ارائه می نمایند.

در برخی موارد در مکانهایی که پتانسیل وجود آب زیرزمینی در آنها با توجه به شرایط زمین شناختی کم است حفاری چاه انجام شده و یا در برخی موارد مشاهده شده که در محدوده کوچکی از ملک، در فواصل کوتاه و نزدیک به هم دو یا سه چاه حفاری گردیده و عملاً نتایج مشابهی از نظر مقدار آبدهی بدست آمده و مقدار آب مورد نیاز برای مصرف موردنظر را تامین نکرده است که متحمل هزینه های گزافی برای حفر و هزینه های جانبی آن شده است که گاه این هزینه ها به ده ها و یا صد ها میلیون تومان رسیده است. لذا برای جلوگیری از هزینه های اضافی، انجام مطالعات ژئوفیزیک (شاخه ژئوالکتریک- روش مقاومت ویژه) اکیداً توصیه می شود.

 

 

.

.

.

 

 

اکتشاف آب زیرزمینی (آبیابی)

امروز با پیشرفت علم و تجهیز شدن صنعت کشور به روش های نوین و دقیق، اتلاف وقت و هزینه به حداقل رسیده است. صنعت کشاورزی و آبیاری هم به پیشرفت های خوبی در زمینه های مختلف رسیده است. یکی از تکنولوژی های این صنعت، اختراع دستگاه های ژئوفیزیکی برای اکتشاف آب های زیرزمینی است. با توجه به افت سطح آب در دشتها و یا خشک شدن چاههای آب کشاورزی استفاده از تکنیک مدرن ژئو الکتریک و اسکن آب زیرزمینی میتوان با هزینه ای کم نسبت به سایر روشها جهت پیدا کردن بهترین محل حفاری اقدام نمود. دستگاه های ژئوفیزیکی بویژه دستگاه ژئوالکتریک و نیز روش اسکن آب زیرزمینی در مطالعات قبل از حفاری چاه آب شرب و کشاورزی به منظور تعیین محل حفاری چاه آب با بیشترین میزان آبدهی استفاده می شوند.

مطالعه اکتشاف ژئوفیزیکی آب زیرزمینی

با استفاده از مطالعات ژئوفیزیک آب زیرزمینی که در سطح زمین انجام میگیرد با هزینه ای نسبتا کم و سریع، می توان به طور کلی اطلاعات مفیدی در مورد منابع آب زیرزمینی به دست آورد . در بررسی های ژئوفیزیک به روش ژئوالکتریک مستقیما نوع سنگ ها ، تخلخل ، نفوذپذیری و مشخصاتی از این قبیل به دست نمی آید . بلکه با اندازه گیری برخی از خواص فیزیکی سنگ ها می توان محل هایی را که احتمال وجود آبخوان های مطلوب بیشتر است ، مشخص کرد و اطلاعات با ارزشی در خصوص جنس وضخامت لایه های زیرزمینی و سنگ کف سفره های اب زیرزمینی قبل از انجام حفاری چاه ارائه دهد و قطعاً در جلوگیری از اتلاف و به حداقل رساندن هزینه های حفاری نقش بسیارموثر و مفیدی دارد. برای اطلاعات دقیق تر باید نتایج بررسی های ژئوفیزیک با نتایج حاصل از چاه های اکتشافی تلفیق شوند .با بررسی های ژئوفیزیک می توان محل های مناسب تر برای حفر چاه را مشخص کرد .روش های ژئوفیزیک متنوع اند ولی معمولی ترین روش مورد استفاده در مطالعه آب های زیرزمینی روش مقاومت ویژه است.

 

.

 

آبیابی و تعیین محل حفر چاه به روشهای ژئوفیزیک

-آیا می دانید چاههایی که با روشهای علمی تعیین محل می گردند ، بسیار موفق تر از چاههایی می باشند که بدون مطالعه حفر می شوند ؟

-آیا می دانید مطالعات ژئوفیزیک تنها روش تائید شده جهت شناخت آبهای زیرزمینی است ؟

- آیا می دانید با انجام مطالعات قبل از حفاری می توان ریسک هزینه های حفاری را تا 90% کاهش داد ؟

- آیا می دانید هزینه انجام مطالعات ژئوفیزیک نسبت به هزینه های حفاری بسیار ناچیز است ؟

با انجام مطالعات ژئوفیزیک می توانید عمق و روش مناسب برای حفاری را تعیین و با کمترین هزینه بهترین نتیجه را کسب نمائید و با کسب نتیجه بهتر از اتلاف سرمایه ها پرهیز نمائید.

قبل از حفاری چاه، كف شكني و يا جابه جايي با ما تماس بگیرید :

با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین امکانات ژئوفیزیکی و با هزینه مناسب توسط کارشناسان ژئوفیزیک، آب زیرزمینی، زمین شناسی و معدن مطالعات و اندازگیری های ژئوفیزیکی اطلاعات جامع و کاملی را در مورد سفره آب زیرزمینی در اختیار قرار می دهد. از جمله اطلاعاتی که در مورد سفره آب زیرزمینی بدست می آید شامل:

-- اکتشاف آبهای زیرزمینی (آب یابی(، شناسایی لایه های زمین

-- تعیین بهترین و مناسب ترین نقطه برای حفاری و بهره برداری چاه آب با بیشترین میزان آبدهی

-- تعیین کیفیت آب (میزان شیرینی و شوری و تعیین مرز بین آنها(

-- تشخیص ریزش احتمالی در طی حفاری و بهره برداری چاه

-- تعیین محل جابجایی چاه و تعیین میزان کف شکنی

-- تخمین میزان آبدهی و عمق دسترسی به آب (سطح ایستابی) و تعیین حداکثر عمق حفاری

 

کارشناس مطالعات اکتشاف آب زیرزمینی: عبدالاحد هلاکوئی

(رتبه یک کنکور دکتری نیمه متمرکز سازمان سنجش)

فوق لیسانس ژئوفیزیک - ژئوالکتریک

فوق لیسانس مهندسی آبهای زیرزمینی

 

 

 

 

 

اکتشاف ژئوفیزیک ، دستگاه ژئوفیزیکی ، خرید و فروش معدن، معرفی دستگاه و تجهیزات ژئوفیزیک، ژئوفیزیک آب زیرزمینی، ژئوفیزیک معدن ، ژئوفیزیک نفت ، تجهیزات ژئوفیزیک ، ژئوفیزیک زمینی ، فروش معدن، ژئوفیزیکهوایی ، ژئوفیزیک دریایی ، اکتشاف ژئوفیزیکی معدن، ژئوفیزیک آبیابی ، اکتشاف آب زیرزمینی ، اکتشاف آبهای زیرزمینی ، ژئوفیزیک اکتشافی نفت ، ژئوفیزیک اکتشافی معدن ، ژئوفیزیک اکتشافی آب ، اکتشاف معدن ، اکتشاف نفت ، اکتشاف نفت و گاز ، اکتشاف آبهای زیرزمینی ، اکتشاف ژئوفیزیکی آب ، اکتشاف ژئوفیزیک نفت ، تعیین محل حفر چاه ، ژئوفیزیک مهندسی ، مهندسی ژئوفیزیک ، اکتشاف ژئوفیزیکی سرب ، ژئوفیزیک چاه آب ، اکتشاف ژئوفیزیکی آهن ، اکتشاف ژئوفیزیکی مس ، دستگاه ژئوفیزیکی ، ژئوفیزیک آبهای زیرزمینی ، اکتشاف ژئوفیزیکی آب زیرزمینی، ژئوفیزیک چاه آب زیرزمینی، آب زیرزمینی ، دستگاه ژئوفیزیک ، آبیابی ژئوفیزیک ، آبیابی ژئوفیزیکی ، اکتشاف ژئوفیزیک ، ژئوفیزیک چاه ، ژئوفیزیک آبیابی ، اکتشاف ، ژئوفیزیک ، ژئوفیزیکی ، تجهیزات ژئوفیزیک ، آبیابی ، آب یابی ، آبهای زیرزمینی ، هیدروژئوفیزیک ، معدن ، معادن ، نفت ، اکتشافات نفت، اکتشاف معدن، ژئوترمال، آبگرم، زمین گرمایی ، اکتشاف معدن آهن ، اکتشاف معدن سرب ، اکتشاف معدن روی ، اکتشاف معدن مس ، اکتشاف معدن منگنز ، تجهیزات ، دستگاه ، دستگاه ژئوفیزیک ، دستگاه ژئوالکتریک ، نرم افزار ژئوفیزیک ، ژئوفیزیک ، زلزله شناسی ، لرزه نگاری ، لرزه نگاری انکساری ، لرزه نگاری انعکاسی ، ژئوالکتریک ، قطبش القایی ، مقاومت ویژه الکتریکی ، مغناطیس سنجی ، الکترومغناطیس ، مگنتوتلوریک ، تلوریک ، مگنتومتر ، گرانی سنجی ، ژئورادار ، گراویمتری ، چاه پیمایی ، حفاری چاه ، شرکت حفاری ، چاه پیمایی ، چاه نگاری ، زمین شناسی، معدن ید، ید، معادن ید.

 

معرفی تجهیزات ژئوفیزیکی

water drop

water